Je Babiš nový Berlusconi, anebo dokonce Hitler?

23. 10. 2017 11:58:39
K Berlusconimu přirovnávají Andreje Babiše hlavně jeho oponenti z řad politiků a novinářů a k Hitlerovi jeho nepřátelé z řad do jisté míry anonymních diskutérů na sociálních sítích a blogerů. Ale proč? Jaké k tomu mají důvody?

Nějaké důvody přece mít musí, protože jinak by to nedělali. Každé lidské konání má své důvody, a to obvykle dvojí - objektivní a subjektivní. A protože košile je vždycky bližší než kabát, začněme těmi subjektivními.

Novináři se cítí být ohroženi. A není divu. V Praze a okolí se svého času vyprávěl vtip, jak se po ránu ptá oblékajícího se Babiše jeho partnerka: "Kam se chystáš, Andreji?" "Zajedu si do Prahy koupit Mladou frontu," odpoví Andrej Monice. Načež ta se ho, když se vrací domů do Průhonic k obědu, zeptá: "Tak co, koupil sis tu Mladou frontu?" "Jasně že jo," odpovídá jí Andrej. "A když už jsem v tý Praze byl, tak jsem si koupil i Lidové noviny."

Andrej Babiš vlastní kromě MfD a LN i další média a možná že by si mohl koupit všechna - kdyby byla ovšem na prodej. A jejich zaměstnanci by pak museli - jak alespoň tvrdí české přísloví - zpívat píseň toho, jehož chleba jedí. Což samozřejmě musí i teď, žádná nezávislá média v ČR neexistují. Každé někdo vlastní - buď fyzická, nebo právnická osoba, ev. stát. Ale je sbormistr a sbormistr, že ano.

Hospodářské noviny, Respekt a další časopisy koupil svého času miliardář Bakala a nikomu to nevadilo. Dokonce ani tehdy ne, když využil svůj Respekt ke kampani proti Milanu Kunderovi, a to v zájmu svého přítele Václava Havla. Oba byli totiž v tom roce navrženi na Nobelovu cenu - Vácav Havel za mír a Milan Kundera za literaturu. Aby dostali Nobelovu cenu v jednom roce dva Češi, bylo nemyslitelné. A tak vyšel Respekt s obžalobou Milana Kundery z udavačství v trojnásobném nákladu než jindy a rozdával se na Hlavním nádraží v Praze zdarma. Řekl bych, že tím udělal pan Bakala Václavu Havlovi medvědí službu, ale zase - nikomu to nevadilo, snad kromě komise pro nobelovky. Nedostal ji ani Víáclav Havel, ani Milan Kundera. Jenže pan Bakala nešel do politiky.

Takže jsme u politiků. Těm vadily na Andreji Babišovi především dvě věci. Za prvé to, že je majitelem Agrofertu a že tedy jeho vstupem do politiky dochází ke střetu zájmů. Z toho se A. B. vyzul tím, že svůj majetek převedl do jakéhosi fondu, který stejně fakticky ovládá. A za druhé to, že vlastní média, což oni nemohou, protože na to nemají peníze. Pan Bakala má, ale ten se do politiky osobně necpe, a navíc, když mu tady začala doutnat koudel u zadní části těla, zdekoval se pro jistotu do Švýcarska a nechal tu za sebe kopat jiné. Jenže ti to zkopali, jak zákon káže.

A jsme u zákonů. Proč nemá Česká republika zákon, který přesně stanoví, co politik mít může a co ne? Proč to parlament v dobách, kdy ho ovládaly ty nejdemokratičtější strany ze všech, jako třeba ČSSD, KDU-ČSL, ODS či TOP 09, neudělal? O dřevních dobách, kdy ho měly pod palcem dávno zaniklé strany a hnutí, ani nemluvě.

Pomalu se tak dostáváme k těm diskutérům a blogerům, kteří přirovnávají Andreje Babiše k Adolfu Hitlerovi. Ti mají na své názory a politické preference svaté právo. Ale proč zatím nikdy žádného politika České republiky k ultrazločinci Hitlerovi nepřirovnávali? Důvodů bude jistě víc, ale za hlavní považuji to, že A. B. šlápl na kuří oko nemalé části z onoho milionu českých podnikatelů a živnostníků, která si s placením nějakých daní či odvodů na sociální a zdravotní pojištění nedělala vrásky. Nebo jen takové ty malé, interesantní, které skutečným světákům sluší.

Andrej Babiš má nesporně sklon k autoritativnímu způsobu vlády. A bodejť by neměl, vždyť je to u něj profesionální deformace, resp. choroba z povolání, kterou trpí snad každý skutečný velkopodnikatel a multiumilionář, o miliardářích ani nemluvě. Možná by to spravil nějalý Lex Babiš, který by zakázal všem podnikatelům vstup do politiky, Podobně jako zakázal tzv. lustrační zákon vstup do politiky všem voleným funkcionářům předlistopadové KSČ (podle něho by byl nemohl v politice zůstat ani Alexandr Dubček a možná právě proto musel zemřít po nikdy nevysvětlené autohavárii), nebo třeba evidovaným spolupracovníkům StB, aniž by někdo rozlišoval mezi tím, zda evidovaný "spolupracovník" podepsal závazek ke spoluporáci dobrovolně, nebo z donucení. Ale kdyby takový Lex Babiš začal platit, kdo by pak v tom našem parlamentu či vládě vůbec seděl?

Ano, i se svou údajnou spoluprací s StB má pan Babiš problém. Člověka přitom může napadnout, že také Adolf Hitler začínal v Německu jako agent tajné policie. Knírek sice A. B. chybí, ale tady jistá podobnost s A. H. možná je. A ještě jedna se nabízí: A. H. byl Rakušan, ale svou závratnou politickou kariéru udělal v sousedním Německu. Andrej Babiš je Slovák a svou závratnou kariéru dělá v sousedním Česku. Potud tedy možné důvody onoho srovnání.

Ale je tu ještě jedna relevantní podobnost, která může naopak vysvětlovat závratný úspěch Babišova hnutí v posledních volbách. Hitler vrátil Versailskou smlouvou a reparacemi uraženým, poníženým a ožebračeným Němcům nejprve naději, a pak i sebevědomí. Andrej Babiš vrací mnohým polistopadovým vývojem a privatizacemi uraženým, poníženým a ožebračeným Čechům a Moravanům naději a snad i vzrůstající sebevědomí.

Pokud si tohle všichni herci na maňáskové scéně českého politického divadla neuvědomí, neodhodlají se tomu čelit zásadními změnami své politiky a nezačnou také myslet na své uražené a ponížené, nevsadím na jejich budoucnost ani zlámanou grešli.

Zato na společné hořké konce nás všech bych, ač nerad, mohl vsadit bez nějakých velkých obav, že finančně zruinuji svou početnou rodinu.

Autor: Jaroslav Čejka | pondělí 23.10.2017 11:58 | karma článku: 23.13 | přečteno: 805x

Další články blogera

Jaroslav Čejka

Chraň nás, Pane, před malými škůdci!

Zaujal mě ironický článek J. Dvořáka "Proč premiér podá demisi až po neděli", a to natolik, že nedokážu odolat a pokusím se o vlastní pohled na "chvilkové milionáře", přestože jsem si takové věci už před nějakou dobou zakázal.

22.6.2019 v 11:44 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 964 |

Jaroslav Čejka

Volby a milion chvilek

Volby do Evropského parlamentu jsou na spadnutí. Jejich výsledek hodně napoví i o osudu demomstrací na náměstí českých měst. Prognózy se ovšem různí. Bude-li hezky, mladí voličí prý vyrazí do přírody a k volbám půjdou jen starší.

23.5.2019 v 18:16 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 1055 |

Jaroslav Čejka

Předvolební ironie do partají ráda ryje

Třetí dávka satirického očkování proti levému, pravému i středovému politickému fanatismu, které na rozdíl od očkování proti obrně a některým jiným nakažlivým chorobám není povinné, takže když se na něj vykašlete, nic vám nehrozí.

18.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 207 |

Jaroslav Čejka

Druhá dávka ironie, která krve neupije

Po včerejší první dávce mi zavolal jeden můj stálý čtenář, aby mi sdělil, že jsem ho vyprovokoval k četbě všech čtyřiceti volebních listků. A zaměřil se na hledání jmen stávajících poslanců, kteří se pokoušejí obhájit svůj mandát.

17.5.2019 v 9:56 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 492 |

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Barcelonská radnice začala krást byty

V Berlíně se o tom zatím jen mluví, ale Barcelona se do toho rovnou pustila. Vyvlastnila první byt, který prohlásila za dva roky nepoužívaný. Takže se vydala na cestu ke komunismu.

16.7.2019 v 17:50 | Karma článku: 24.62 | Přečteno: 459 | Diskuse

Jan Ziegler

To koukáte bolševici, kdo vám chodí po Měsíci

Tento velký boj nakonec vyhrály USA nad tehdejším Sovětským svazem. Dnes je to padesát let, kdy Američané jako první lidé na světě stanuli na povrchu Měsíce. Češi tenkrát slavili a bavili se na úkor Rusů.

16.7.2019 v 17:27 | Karma článku: 21.44 | Přečteno: 544 | Diskuse

Dana Emingerová

Pevnosti v duších

Skoro každý Čech má mezi svými předky někoho, kdo bojoval na italské frontě. Válka osudy lidí ovlivňovala dlouho po svém skončení...

16.7.2019 v 14:31 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 304 | Diskuse

Přemysl Čech

Nové "služby" České pošty

Vždycky jsem si, asi bláhově, myslel, že pokud není uvedeno jinak, tedy pokud nedáte někomu ověřenou plnou moc, je výplata důchodu určena do vlastních rukou adresáta. A nebo. A nebo?

16.7.2019 v 14:10 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 921 | Diskuse

Vladimír Zeman

Ještě jeden nejen o Gottovi.

Nemyslel jsem, že na téma Gottovy narozeniny něco napíšu. Ale protože se přitom rozebírají i jeho postoje za totality, tak si myslím, že je k tomuto období třeba ještě něco dodat.

16.7.2019 v 11:12 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 1245 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 23.43 Průměrná čtenost 1400

Loni na podzim mi bylo 75 let a při té příležitosti mi vyšla už čtyřicátá knížka - "puzzle story" Magická setkání, která zahrnuje i povídky, resp. epizody publikované před časem na zdejším blogu. Diskuse ke svým příspěvkům však neotvírám, což mi mají někteří čtenáři za zlé. Já ale považuji za zlo právě diskuse, které se až příliš často zvrhávají v agresivní, lživé a sprosté útoky, na které reagovat je ztráta času. Čtenáře, které zajímá můj životní příběh, odkazuji na svůj román Most přes řeku zapomnění s doslovem spisovatele a někdejšího disidenta Milana Uhdeho, nebo na svůj téměř šestihodinový rozhovor na stránkách Paměti národa. Ten je sice dostupný jen přihlášeným uživatelům, ale volně jsou tam k dispozici signifikantní úryvky v podobě tří cca dvouminutových videozáznamů i jejich textového přepisu.

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz