Ztratili jsme Tejce? Dáme si zlatá vejce!

27. 11. 2017 14:27:46
Povolební křeče poražených stran pokračují a partaje, stejně jako rodičky, vypuzují mrtvé plody a už nežádoucí placenty. Totálně ohrožení politici z TOP 09 se zbavili strůjce svého volebního debaklu Kalouska a ČSSD Jeronýma Tejce.

To šlo celkem snadno, protože Miroslav Kalousek abdikoval na funkci předsedy strany a zapouzdřil se jen ve sněmovně, zatímco Jeroným Tejc ze své partaje sám vystoupil. Těžší už bude pro TOP 09 zbavit se pospávajícího expředsedy s modrou krví a pro ČSSD splachovacího Bohuslava Sobotky a někdejšího spiklence Chovance. Všichni mají své máslo na hlavě, ale v politickém průvanu jim zatím netaje.

To je ovšem, jak se říká, jejich boj. My, řadoví voliči, máme teď jiné starosti. A to nejen s máslem, ale i s vejci. Cena másla už místy atakuje hranici šedesáti korun za čtvrtkilové balení a cena vajec šest korun za kus. Tomu já říkám zlatá vejce!

Že bychom v Čechách a na Moravě přecházeli z magických osmiček v letopočtech na magické šestky v cenách? Dokonce i nové třípokojové byty v Praze se prodávají v průměru za šest milionů korun, což je částka, kterou člověk s průměrným platem vydělá zhruba za dvacet let. Vydělá, ale nenašetří, protože to by musel těch dvacet let spát pod širákem, umývat se v dávno ne štříbropěnné Vltavě a pást se někde na Kozích či jiných hřbetech.

Ale já vím, že o peníze jde až v první řadě. Hlavní je přece svoboda. A té máme, co se do nás vejde! Můžeme svobodně cestovat, pokud na to máme a nemáme strach z islamistických teroristů, můžeme svobodně vyjadřovat své názory, ze kterých si nikdo nic nedělá, protože jim nikdo nenaslouchá, můžeme si svobodně zvolit své představitele a zastupitele, zatímco ti, co ve volbách neuspěli, mohou vítěze svobodně obviňovat z populismu či extremismu a nás voliče z občanské nezralosti a malé politické vyspělosti. Nepřipomíná to něco pamětníkům dob historicky nedávno minulých?

Ale zpátky k máslu, vajíčkům a jiným přízemním starostem! Jistě, vánoční cukroví se dá péct třeba z Hery, té bohyně zdravé kuchyně (alespoň podle starého reklamního sloganu), ale bez vajíček to jde těžko. A usmažit vánočního kapra nebo udělat dobrý bramborový salát bez vajec také nejde. Nebo možná i jde, ale nikdy to nebude ono - jak říkal pohádkový kuchtík hloupému králi, který po něm chtěl, aby vařil bez soli.

Naštěstí žijeme ve svobodné zemi, kde nám nikdo nezakazuje nic, na co máme základní lidské právo, a tedy ani výrobcům, distributorům a obchodníkům zvedat v předvánočním čase ceny. Vždyť i oni si potřebují nějak vydělat na vánoční dárky pro své nejbližší, no ne?

Jenže cena vajec v českých zemích hnula lidem žlučí natolik, že se do věci vložila i média a připravila diskusní pořad s představiteli drůbežářského průmyslu. A klobouk dolů! Ti se za svou věc bili jak žoldnéři moravských stavů za jejich věc u zdi letohrádku Hvězda na Bílé Hoře a všechno svedli na Evropskou unii. Tvrdili, že se jen přizpůsobují cenám vajec v EU, které jsou prý ještě vyšší než u nás. A nepřestávali to tvrdit, ani když jim byly předloženy důkazy, že to není pravda. Nafocené německé cenovky vajec 1,09 eur za 10 vajec označila jistá představitelka nepřiznaného drůbežářského kartelu za akční. A na svém tvrzení trvala, i když jí reportéři dokázali opak. Statečná žena.

Slavný sexuolog MUDr. Plzák kdysi radil: "Zatloukat, zatloukat, zatloukat! A když vás usvědčí, tak zase zatloukat!" Doktor Plzák to radil nevěrným mužům, ale jak je vidět, v dnešní genderově mnohem vyspělejší době si umění zatloukat osvojili už i ženy na významných postech.

Jsem rád, že jsem se dnešní doby dožil! Jinak bych byl zemřel v těžkých pochybnostech, zda kapitalismus s lidskou tváří není nejen výkonnější, ale i spravedlivější než reálný socialismus mého mládí.

A ono se ukazuje, že výkonnější opravdu je, ale spravedlivější ani náhodou. A to byla zatím řeč jen o másle a vejcích. Ale co taková tržní zdravotní péče a léky? To je teprve hustá, výživná a dlouhodobě nastavovaná kaše! Ale o tom zas někdy příště...

Autor: Jaroslav Čejka | pondělí 27.11.2017 14:27 | karma článku: 30.01 | přečteno: 1087x

Další články blogera

Jaroslav Čejka

Chraň nás, Pane, před malými škůdci!

Zaujal mě ironický článek J. Dvořáka "Proč premiér podá demisi až po neděli", a to natolik, že nedokážu odolat a pokusím se o vlastní pohled na "chvilkové milionáře", přestože jsem si takové věci už před nějakou dobou zakázal.

22.6.2019 v 11:44 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 964 |

Jaroslav Čejka

Volby a milion chvilek

Volby do Evropského parlamentu jsou na spadnutí. Jejich výsledek hodně napoví i o osudu demomstrací na náměstí českých měst. Prognózy se ovšem různí. Bude-li hezky, mladí voličí prý vyrazí do přírody a k volbám půjdou jen starší.

23.5.2019 v 18:16 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 1055 |

Jaroslav Čejka

Předvolební ironie do partají ráda ryje

Třetí dávka satirického očkování proti levému, pravému i středovému politickému fanatismu, které na rozdíl od očkování proti obrně a některým jiným nakažlivým chorobám není povinné, takže když se na něj vykašlete, nic vám nehrozí.

18.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 207 |

Jaroslav Čejka

Druhá dávka ironie, která krve neupije

Po včerejší první dávce mi zavolal jeden můj stálý čtenář, aby mi sdělil, že jsem ho vyprovokoval k četbě všech čtyřiceti volebních listků. A zaměřil se na hledání jmen stávajících poslanců, kteří se pokoušejí obhájit svůj mandát.

17.5.2019 v 9:56 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 492 |

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Barcelonská radnice začala krást byty

V Berlíně se o tom zatím jen mluví, ale Barcelona se do toho rovnou pustila. Vyvlastnila první byt, který prohlásila za dva roky nepoužívaný. Takže se vydala na cestu ke komunismu.

16.7.2019 v 17:50 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 460 | Diskuse

Jan Ziegler

To koukáte bolševici, kdo vám chodí po Měsíci

Tento velký boj nakonec vyhrály USA nad tehdejším Sovětským svazem. Dnes je to padesát let, kdy Američané jako první lidé na světě stanuli na povrchu Měsíce. Češi tenkrát slavili a bavili se na úkor Rusů.

16.7.2019 v 17:27 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 547 | Diskuse

Dana Emingerová

Pevnosti v duších

Skoro každý Čech má mezi svými předky někoho, kdo bojoval na italské frontě. Válka osudy lidí ovlivňovala dlouho po svém skončení...

16.7.2019 v 14:31 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 305 | Diskuse

Přemysl Čech

Nové "služby" České pošty

Vždycky jsem si, asi bláhově, myslel, že pokud není uvedeno jinak, tedy pokud nedáte někomu ověřenou plnou moc, je výplata důchodu určena do vlastních rukou adresáta. A nebo. A nebo?

16.7.2019 v 14:10 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 923 | Diskuse

Vladimír Zeman

Ještě jeden nejen o Gottovi.

Nemyslel jsem, že na téma Gottovy narozeniny něco napíšu. Ale protože se přitom rozebírají i jeho postoje za totality, tak si myslím, že je k tomuto období třeba ještě něco dodat.

16.7.2019 v 11:12 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 1245 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 23.43 Průměrná čtenost 1400

Loni na podzim mi bylo 75 let a při té příležitosti mi vyšla už čtyřicátá knížka - "puzzle story" Magická setkání, která zahrnuje i povídky, resp. epizody publikované před časem na zdejším blogu. Diskuse ke svým příspěvkům však neotvírám, což mi mají někteří čtenáři za zlé. Já ale považuji za zlo právě diskuse, které se až příliš často zvrhávají v agresivní, lživé a sprosté útoky, na které reagovat je ztráta času. Čtenáře, které zajímá můj životní příběh, odkazuji na svůj román Most přes řeku zapomnění s doslovem spisovatele a někdejšího disidenta Milana Uhdeho, nebo na svůj téměř šestihodinový rozhovor na stránkách Paměti národa. Ten je sice dostupný jen přihlášeným uživatelům, ale volně jsou tam k dispozici signifikantní úryvky v podobě tří cca dvouminutových videozáznamů i jejich textového přepisu.

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz