Mnozí se nám šklebili a dělali z nás debily

11. 01. 2018 15:06:22
Vydávali nás za venkovské balíky, nevzdělance a senilní dědky a báby, ale teď, čtyřiadvacet hodin před začátkem prvního kola voleb, začínají lidé, u kterých by to nikdo nečekal, říkat, že Zeman vyhraje. Jak je to možné?

Inu, placené průzkumy, které se provádějí tak, aby byl s jejich výsledkem zadavatel spokojen, mají většinou velmi problematickou hodnotu. U politiků a na ně napojených oligarchů je přání otcem myšlenky. A intelektuálové z Prahy, Hradce Králové, si - slespoň pokud jde o volby, nevidí ani na špičku nosu.

A různí drobní i větší šmejdi, kterým se stýská po neomezených možnostech okrádání státu, zaměstnanců a klientů, se křečovitě upínají jako ke své poslední naději k tomu, že kdyby vyhrál souboj o funkci prezidenta republiky někdo jiný, všechno by se vrátilo so starých kolejí, po kterých by se jelo dál močálem černým kolem černých skal.

Po těch kolejích, které kladli počátkem devadesátých let pánové Ježek, Klaus, Kočárník, Tříska a další, využívajíce faktu, že "nepolitický politik" Václav Havel rozuměl ekonomice jako koza petrželi a mnohem víc než privatizace ho zajímaly restituce.

To Václav Klaus ekonomice rozuměl. Až moc. A lidé, zpití vidnou lidového kapitalismu a snadného zbohatnutí, kupovali své kuponové knížky jak vzteklí a nechali svého kozla, který se stal zahradníkem, aby hospodařil po svém a nakonec amnestoval i ostatní kozly, kteří neměli jako on imunitu.

Vidiny zbohatnutí, nebo aspoň významného zvýšení životní úrovně, se ovšem většinou rozplynuly jak pára nad hrncem polévky pro chudé, která se na Štědrý den vaří pro bezdomovce.

Ale to neznamená, že by se nic nepovedlo. Jistá vrstva lidí opravdu zbohatla. Někteří, protože byli ve svém oboru skutečně schopní, a jiní, protože byli schopní všeho.

Zato střední vrstva se ztenčila a nejchudší vrstva zbytněla. Ano, nezaměstnanost je malá. zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek pracovních sil a pošilhávají už nejen po osvědčených pracantech z Ukrajiny, Ruska či dokonce vzdáleného Mongolska, ale možná že by brali i ty, kteří v určených hodinách přestanou pracovat, kleknou si na zem směrem k Mekce a v hubokém předklonu se budou modlit. Za co, to ví jen Alláh.

Že by se mohli spokojit s menšími příjmy a svým zaměstnancům líp platit, to většinu zaměstnavatelů nenapadne ani v nejdivočejších snech. A tak jejich pracovníci odcházejí za lépe placenou prací do Německa, do Rakouska, do Holandska nebo jinam. Ale nejenom jejich. Odcházejí i kvalifikovaní zaměstnanci státu. Lékaři, zdravotní sestry, ajťáci atd. atp. Stát jim pořádně přidat nemůže, protože nemá z čeho. Stát má jednu kapsu prázdnou a duhou vysypanou - mimo jiné i vinou nesmyslných církevních restitucí.

Jen důchodci věrně zůstávají - navzdory svým směšným důchodům, drahým nájmům, šíleně předraženému vodnému a stočnému, energiím a lékům. Po důchodcích nikde poptávka není.

A výsledek? Tři miliony naštvaných voličů z řad mizerně placených zaměstnanců, důchodců a ateistů, kteří způsobili drtivou říjnovou porážku stran, jež si pletou demokracii a občanské svobody s vládou svých peněz a svobodou nezřízeně bohatnout na druhých.

Půjdou-li zítra - a případně i za 14 dní - ty tři miliony naštvaných voličů volit stávajícího prezidenta, bude vymalováno. Nechají-li se však zblnout věčným skandalizováním Miloše Zemana ze strany jeho odpůrců za to, že občas používá stejné vulgarizmy jako většina z nás, nebo že se někdy dopustí netaktního výroku, jako byl třeba ten o Dubčekovi, vyhraje někdo z těch uhlazených, pokryteckých a všestranně tvárných kandidátů, který bude opět plnit zadání těch, co mu cestu na Hrad vydláždili svými miliony.

Jak to říkal ten milionář ve filmu "Nekdo to rád horké"? Nikdo není dokonalý. Svatá pravda!

A jak se zdá, uvědomují si ji i Václav Klaus ml., senátor Kubera a mnozí jiní, kteří jistě Zemana volit nebudou, ale už teď připouštějí, že je to předem ztracená bitva.

Autor: Jaroslav Čejka | čtvrtek 11.1.2018 15:06 | karma článku: 44.49 | přečteno: 5611x

Další články blogera

Jaroslav Čejka

Chraň nás, Pane, před malými škůdci!

Zaujal mě ironický článek J. Dvořáka "Proč premiér podá demisi až po neděli", a to natolik, že nedokážu odolat a pokusím se o vlastní pohled na "chvilkové milionáře", přestože jsem si takové věci už před nějakou dobou zakázal.

22.6.2019 v 11:44 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 964 |

Jaroslav Čejka

Volby a milion chvilek

Volby do Evropského parlamentu jsou na spadnutí. Jejich výsledek hodně napoví i o osudu demomstrací na náměstí českých měst. Prognózy se ovšem různí. Bude-li hezky, mladí voličí prý vyrazí do přírody a k volbám půjdou jen starší.

23.5.2019 v 18:16 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 1055 |

Jaroslav Čejka

Předvolební ironie do partají ráda ryje

Třetí dávka satirického očkování proti levému, pravému i středovému politickému fanatismu, které na rozdíl od očkování proti obrně a některým jiným nakažlivým chorobám není povinné, takže když se na něj vykašlete, nic vám nehrozí.

18.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 207 |

Jaroslav Čejka

Druhá dávka ironie, která krve neupije

Po včerejší první dávce mi zavolal jeden můj stálý čtenář, aby mi sdělil, že jsem ho vyprovokoval k četbě všech čtyřiceti volebních listků. A zaměřil se na hledání jmen stávajících poslanců, kteří se pokoušejí obhájit svůj mandát.

17.5.2019 v 9:56 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 492 |

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Barcelonská radnice začala krást byty

V Berlíně se o tom zatím jen mluví, ale Barcelona se do toho rovnou pustila. Vyvlastnila první byt, který prohlásila za dva roky nepoužívaný. Takže se vydala na cestu ke komunismu.

16.7.2019 v 17:50 | Karma článku: 24.62 | Přečteno: 459 | Diskuse

Jan Ziegler

To koukáte bolševici, kdo vám chodí po Měsíci

Tento velký boj nakonec vyhrály USA nad tehdejším Sovětským svazem. Dnes je to padesát let, kdy Američané jako první lidé na světě stanuli na povrchu Měsíce. Češi tenkrát slavili a bavili se na úkor Rusů.

16.7.2019 v 17:27 | Karma článku: 21.44 | Přečteno: 544 | Diskuse

Dana Emingerová

Pevnosti v duších

Skoro každý Čech má mezi svými předky někoho, kdo bojoval na italské frontě. Válka osudy lidí ovlivňovala dlouho po svém skončení...

16.7.2019 v 14:31 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 304 | Diskuse

Přemysl Čech

Nové "služby" České pošty

Vždycky jsem si, asi bláhově, myslel, že pokud není uvedeno jinak, tedy pokud nedáte někomu ověřenou plnou moc, je výplata důchodu určena do vlastních rukou adresáta. A nebo. A nebo?

16.7.2019 v 14:10 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 921 | Diskuse

Vladimír Zeman

Ještě jeden nejen o Gottovi.

Nemyslel jsem, že na téma Gottovy narozeniny něco napíšu. Ale protože se přitom rozebírají i jeho postoje za totality, tak si myslím, že je k tomuto období třeba ještě něco dodat.

16.7.2019 v 11:12 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 1245 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 23.43 Průměrná čtenost 1400

Loni na podzim mi bylo 75 let a při té příležitosti mi vyšla už čtyřicátá knížka - "puzzle story" Magická setkání, která zahrnuje i povídky, resp. epizody publikované před časem na zdejším blogu. Diskuse ke svým příspěvkům však neotvírám, což mi mají někteří čtenáři za zlé. Já ale považuji za zlo právě diskuse, které se až příliš často zvrhávají v agresivní, lživé a sprosté útoky, na které reagovat je ztráta času. Čtenáře, které zajímá můj životní příběh, odkazuji na svůj román Most přes řeku zapomnění s doslovem spisovatele a někdejšího disidenta Milana Uhdeho, nebo na svůj téměř šestihodinový rozhovor na stránkách Paměti národa. Ten je sice dostupný jen přihlášeným uživatelům, ale volně jsou tam k dispozici signifikantní úryvky v podobě tří cca dvouminutových videozáznamů i jejich textového přepisu.

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz