Vláda padla, vláda padla, kdopak nám ji postaví?

1. 02. 2018 11:57:04
Ve svém posledním článku jsem psal o problému padajících a pádem hrozících pražských lávek a mostů. A končil jsem konstatováním, že na spadnutí (či na padnutí) je v České republice mnohem více věcí a institucí. Ale proč vlastně?

Začnu tím, že dokončím parafrázi říkanky, kterou všichni známe z dětství. I když možná všichni ne, protože dnešní mladá generace vyrůstala spíš na počítačových hrách než dětských říkankách. Což je možná chyba.

Vláda padla, vláda padla,

kdopak nám ji postaví?

Opozice sice zvadla,

Babiš nám však odpoví.

Andrej Babiš totiž - a v tom je ta potíž, jak kdysi zpíval Jiří Suchý - podal demisi své "vánoční vlády", která nezískala důvěru, ale současně dostal od Miloše Zemana pověření k sestavení vlády nové. Jiří Drahoš sice v poslední předvolební debatě na ČT 1 prohlásil, že když se stane prezidentem, tak Babiše premiérem nejmenuje, ale ústavní právníci mu vysvětlili, že by musel. Třetí návrh má předseda PS Radek Vondráček, který by šéfa svého hnutí patrně neváhal navrhnout, a prezidentovi by pak nezbývalo, než to akceptovat. Pan profesor z toho měl asi těžké spaní, ale jen do té doby, než zjistil, že nevyhrál a prezidentem nebude. Pak mu v této věci nejspíš odlehlo. Ale možná že i v jiných.

Zato opozice, která v Drahošovo vítězství vesměs věřila a doufala, že po Babišově třetím neúspěšném pokusu by nový prezident vyhlásil předčasné volby, má teď hlavu ve smutku. Vláda v demisi vesele vládne a protože vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo ztrácejí tah na branku a evropský OLAF se celou věcí přestal zabývat ve chvíli, kdy ministerstvo financí vyjmulo projekt z dotací EU, může se stát vlastně všechno.

Takže osobně sázím na to, že Babiš tu vládu nakonec přece jen dá - jak se dneska hezky česky říká. Třeba jen v zastoupení, jako bývaly válečné svatby. Jenže kdyby měl být premiérem někdo jiný z jeho hnutí, vyšlo by to nastejno. A kdyby snad nakonec přece jen došlo k předčasným volbám, nejšpí by je ANO vyhrálo znovu. Sociologové a politologové to sice nejsou schopni pochopit, ale podobně jim hlava nebere, jak mohl v prezidentských volbách vyhrát "sprosťák" Zeman nad "slušňákem" Drahošem. A tak neustále omílají svou mantru, že je to věc vzdělání. Že Drahoše volili ti více a Zemana ti méně vzdělaní voliči.

V tom jsou ale vedle jak ta jedle. O vzdělání tu vůbec nejde, nebo snad jen u té nejmladší generace voličů, kde vyšší vzdělání znamená i dlouhodobější vymývání mozků. To, o co tu ve skutečnosti jde, je sociální a společenské postavení voličů A pro ty je Zeman, i když už dávno není ryze levicový politik, přece jen levicovější naž jeho oponenti.

A pro pravicovou opozici "nepochopitelně" úspěšný Andrej Babiš, který má do levicovosti hodně daleko? Ten dosáhl v říjnových volbách svého úctyhodného vítězství především proto, že svými politickými úspěchy vrací naději a sebevědomí uraženým a poníženým. A těch je mezi českými voliči kolem tří milionů. Jsou to lidé, kteří byli v polistopadových dobách postiženi odvoláváním ze svých pozic, společenským skandalizováním, profesním a politickým ostrakizováním, či dokonce dlouhodobou nezaměstnaností. A samozřejmě i jejich rodinní příslušníci. Ti všichni vidí rudě, když slyší, že nelegálním imigrantům a jiným příživníkůmi kynou lepší vyhlídky než jim. A když se ozvou, dostávají nálepky xenofobů, rasistů, levicových extremistů nebo neonacistů. Tedy ne že by se takoví u nás nenašli, ale ty je třeba hledat někde jinde než v Babišově ANO.

Sametový bumerang se prostě vrací a dopadá na hlavy těch, kteří ho vyslali. Protože kdo seje vítr, sklízí bouři! Pravda, zatím rovněž pouze sametovou, ale na spadnutí tu jsou, jak už jsem psal, i mnohem horší věci

Autor: Jaroslav Čejka | čtvrtek 1.2.2018 11:57 | karma článku: 29.61 | přečteno: 667x

Další články blogera

Jaroslav Čejka

Chraň nás, Pane, před malými škůdci!

Zaujal mě ironický článek J. Dvořáka "Proč premiér podá demisi až po neděli", a to natolik, že nedokážu odolat a pokusím se o vlastní pohled na "chvilkové milionáře", přestože jsem si takové věci už před nějakou dobou zakázal.

22.6.2019 v 11:44 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 964 |

Jaroslav Čejka

Volby a milion chvilek

Volby do Evropského parlamentu jsou na spadnutí. Jejich výsledek hodně napoví i o osudu demomstrací na náměstí českých měst. Prognózy se ovšem různí. Bude-li hezky, mladí voličí prý vyrazí do přírody a k volbám půjdou jen starší.

23.5.2019 v 18:16 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 1055 |

Jaroslav Čejka

Předvolební ironie do partají ráda ryje

Třetí dávka satirického očkování proti levému, pravému i středovému politickému fanatismu, které na rozdíl od očkování proti obrně a některým jiným nakažlivým chorobám není povinné, takže když se na něj vykašlete, nic vám nehrozí.

18.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 207 |

Jaroslav Čejka

Druhá dávka ironie, která krve neupije

Po včerejší první dávce mi zavolal jeden můj stálý čtenář, aby mi sdělil, že jsem ho vyprovokoval k četbě všech čtyřiceti volebních listků. A zaměřil se na hledání jmen stávajících poslanců, kteří se pokoušejí obhájit svůj mandát.

17.5.2019 v 9:56 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 492 |

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Barcelonská radnice začala krást byty

V Berlíně se o tom zatím jen mluví, ale Barcelona se do toho rovnou pustila. Vyvlastnila první byt, který prohlásila za dva roky nepoužívaný. Takže se vydala na cestu ke komunismu.

16.7.2019 v 17:50 | Karma článku: 24.62 | Přečteno: 459 | Diskuse

Jan Ziegler

To koukáte bolševici, kdo vám chodí po Měsíci

Tento velký boj nakonec vyhrály USA nad tehdejším Sovětským svazem. Dnes je to padesát let, kdy Američané jako první lidé na světě stanuli na povrchu Měsíce. Češi tenkrát slavili a bavili se na úkor Rusů.

16.7.2019 v 17:27 | Karma článku: 21.44 | Přečteno: 544 | Diskuse

Dana Emingerová

Pevnosti v duších

Skoro každý Čech má mezi svými předky někoho, kdo bojoval na italské frontě. Válka osudy lidí ovlivňovala dlouho po svém skončení...

16.7.2019 v 14:31 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 304 | Diskuse

Přemysl Čech

Nové "služby" České pošty

Vždycky jsem si, asi bláhově, myslel, že pokud není uvedeno jinak, tedy pokud nedáte někomu ověřenou plnou moc, je výplata důchodu určena do vlastních rukou adresáta. A nebo. A nebo?

16.7.2019 v 14:10 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 921 | Diskuse

Vladimír Zeman

Ještě jeden nejen o Gottovi.

Nemyslel jsem, že na téma Gottovy narozeniny něco napíšu. Ale protože se přitom rozebírají i jeho postoje za totality, tak si myslím, že je k tomuto období třeba ještě něco dodat.

16.7.2019 v 11:12 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 1245 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 23.43 Průměrná čtenost 1400

Loni na podzim mi bylo 75 let a při té příležitosti mi vyšla už čtyřicátá knížka - "puzzle story" Magická setkání, která zahrnuje i povídky, resp. epizody publikované před časem na zdejším blogu. Diskuse ke svým příspěvkům však neotvírám, což mi mají někteří čtenáři za zlé. Já ale považuji za zlo právě diskuse, které se až příliš často zvrhávají v agresivní, lživé a sprosté útoky, na které reagovat je ztráta času. Čtenáře, které zajímá můj životní příběh, odkazuji na svůj román Most přes řeku zapomnění s doslovem spisovatele a někdejšího disidenta Milana Uhdeho, nebo na svůj téměř šestihodinový rozhovor na stránkách Paměti národa. Ten je sice dostupný jen přihlášeným uživatelům, ale volně jsou tam k dispozici signifikantní úryvky v podobě tří cca dvouminutových videozáznamů i jejich textového přepisu.

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz