Rezignačka aneb žádný hněv a žádná rvačka

12. 03. 2018 12:21:57
Jistá zdejší blogerka, které si cením pro její talent, mi tu opakovaně vytkla, že ke svým článkům neotevírám diskuse. Pokusím se tady vysvětlit, proč považuji diskuse na blogu, které se obvykle zvrhávají v hádky, za ztrátu času.

Začnu tím, že k hádkám samozřejmě nedochází vždy. Když někdo umí psát a napíše dobrý blog na téma, které není kontroverzní, případně ho doprovodí ještě lepšími kresbami nebo fotografiemi, "diskuse" připomíná spíš návštěvní knihu při vernisáži výstavy, knihu plnou chvály, díků a kamarádského pochlebování. Konec konců, proč ne? Jeden z mých nejoblíbenějších českých básníků svého času napsal, že i on chce být někým čten a pochválen.

Horší už je, když někdo vyjádří svůj kritický názor na knihu, film či projev, případně jejich autora. O politických otázkách ani nemluvě. Pak se totiž tzv. diskuse promění v něco, co připomíná srážku fandů Sparty s fanoušky Baníku Ostrava, anebo anarchistů s neonacisty.

Ve virtuálním prostoru naštěstí nemohou létat kameny, klacky ani facky, pouze urážky. To je na jednu stranu dobře, protože to nevyžaduje přítomnost či dokonce zásah policejních těžkooděnců, ev. jízdní policie. Tady stačí dohled administrátorů a jejich případné cenzurní zásahy. Na druhou stranu to ovšem dodává "diskutérům" odvahu používat místo skutečných argumentů už zmíněné urážky, podpásové údery a jiné fauly, které nikdo nepíská.

Jak se k tomu má autor postavit? Někteří blogeři diskuse otevírají, protože vědí, že je to něco jako podmínka dostat se na ititulní stranu IDNES, i když jen do levého dolního rohu, ale na příspěvky do ní zásadně nereagují. Jiní sice reagují, ale podrážděně a agresivně, což mění diskusi ve virtuální hospodskou rvačku. Další se pak snaží o skutečnou diskusi, ale většinou i jim po chvíli, nebo po několika hodinách, začnou ujíždět nervy a jejich argumenty slábnou, zatímco jejich podrážněné repliky nabírají na útočnosti.

Bez mučení se přiznám, že jsem nějakou dobu patřil do té třetí kastegorie. Ale začátkem loňského roku jsem se zastyděl za takové bohapusté marnění času. Na Blogu IDNES se ovšem najdou moji profesní kolegové, bývalí novináři, kteří to kupodivu za marnění času nepovažují, takže diskutují do roztrhání těla či zavaření počítačové klávesnice, pohoršují se a rozčilují. Inu, to je čistě jejich věc.

Já dávám přednost tomu, jak k věci přistupuje jistý internetový časopis, který si ovšem nehraje na žádný Hyde Park, tiskne výhradně články lidí, kteří umí psát, a čtenářům nabízí možnost vyjádřit se k přečtenému mailem na adresu redakce. Ze zaslaných ohlasů pak vybírá podobně, jako to dělají tištěná média, ty nejzajímavější a nejserióznější a ty pak publikuje.

Blog je ovšem něco jako droga a zatím se ho nechci zříkat. Člověk si na psaní blogů snadno vybuduje jistou závislost. Ale samotné psaní článků považuji za drogu měkkou, takovou, jakou je třeba alkohol, nikotin nebo marihuana. Zato diskuse mi připomínají kokain, pervitin, nebo heroin a jsem rád, že jsem se ze závislosti na nich včas vyléčil.

Pravda, do předvčerejška jsem občas vstupoval do diskusí k článkům svých oblíbených blogerů, kterých je tu jako šafránu. Většinou ovšem jen proto, abych je pochválil a maximálně vznesl nějakou tu svou, obvykle jen dílčí kritickou připomínku.

Ode dneška končím i s tím. Rezignuji na účast v diskusích a loučím se s jejich účastníky parafrází dávného výroku nejmenovaného českého herce: "Vynechte mě, leví, praví, já chci zůstat zdravý!" Což je však v mém případě pouhá nadsázka, protože od dětství patřím k tzv. polymorbidním pacientům :-)

Takže přeju zdraví aspoň svým odpůrcům! A omlouvám se těm čtenářům, kteří si titulek mého dnešního článku vyložili tak, že bude řeč o případné rezignaci pánů Babiše či Fica. Politiky mám nějak plné zuby.

Autor: Jaroslav Čejka | pondělí 12.3.2018 12:21 | karma článku: 26.15 | přečteno: 839x

Další články blogera

Jaroslav Čejka

Chraň nás, Pane, před malými škůdci!

Zaujal mě ironický článek J. Dvořáka "Proč premiér podá demisi až po neděli", a to natolik, že nedokážu odolat a pokusím se o vlastní pohled na "chvilkové milionáře", přestože jsem si takové věci už před nějakou dobou zakázal.

22.6.2019 v 11:44 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 964 |

Jaroslav Čejka

Volby a milion chvilek

Volby do Evropského parlamentu jsou na spadnutí. Jejich výsledek hodně napoví i o osudu demomstrací na náměstí českých měst. Prognózy se ovšem různí. Bude-li hezky, mladí voličí prý vyrazí do přírody a k volbám půjdou jen starší.

23.5.2019 v 18:16 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 1055 |

Jaroslav Čejka

Předvolební ironie do partají ráda ryje

Třetí dávka satirického očkování proti levému, pravému i středovému politickému fanatismu, které na rozdíl od očkování proti obrně a některým jiným nakažlivým chorobám není povinné, takže když se na něj vykašlete, nic vám nehrozí.

18.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 207 |

Jaroslav Čejka

Druhá dávka ironie, která krve neupije

Po včerejší první dávce mi zavolal jeden můj stálý čtenář, aby mi sdělil, že jsem ho vyprovokoval k četbě všech čtyřiceti volebních listků. A zaměřil se na hledání jmen stávajících poslanců, kteří se pokoušejí obhájit svůj mandát.

17.5.2019 v 9:56 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 492 |

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Barcelonská radnice začala krást byty

V Berlíně se o tom zatím jen mluví, ale Barcelona se do toho rovnou pustila. Vyvlastnila první byt, který prohlásila za dva roky nepoužívaný. Takže se vydala na cestu ke komunismu.

16.7.2019 v 17:50 | Karma článku: 24.62 | Přečteno: 460 | Diskuse

Jan Ziegler

To koukáte bolševici, kdo vám chodí po Měsíci

Tento velký boj nakonec vyhrály USA nad tehdejším Sovětským svazem. Dnes je to padesát let, kdy Američané jako první lidé na světě stanuli na povrchu Měsíce. Češi tenkrát slavili a bavili se na úkor Rusů.

16.7.2019 v 17:27 | Karma článku: 21.44 | Přečteno: 545 | Diskuse

Dana Emingerová

Pevnosti v duších

Skoro každý Čech má mezi svými předky někoho, kdo bojoval na italské frontě. Válka osudy lidí ovlivňovala dlouho po svém skončení...

16.7.2019 v 14:31 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 305 | Diskuse

Přemysl Čech

Nové "služby" České pošty

Vždycky jsem si, asi bláhově, myslel, že pokud není uvedeno jinak, tedy pokud nedáte někomu ověřenou plnou moc, je výplata důchodu určena do vlastních rukou adresáta. A nebo. A nebo?

16.7.2019 v 14:10 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 922 | Diskuse

Vladimír Zeman

Ještě jeden nejen o Gottovi.

Nemyslel jsem, že na téma Gottovy narozeniny něco napíšu. Ale protože se přitom rozebírají i jeho postoje za totality, tak si myslím, že je k tomuto období třeba ještě něco dodat.

16.7.2019 v 11:12 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 1245 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 23.43 Průměrná čtenost 1400

Loni na podzim mi bylo 75 let a při té příležitosti mi vyšla už čtyřicátá knížka - "puzzle story" Magická setkání, která zahrnuje i povídky, resp. epizody publikované před časem na zdejším blogu. Diskuse ke svým příspěvkům však neotvírám, což mi mají někteří čtenáři za zlé. Já ale považuji za zlo právě diskuse, které se až příliš často zvrhávají v agresivní, lživé a sprosté útoky, na které reagovat je ztráta času. Čtenáře, které zajímá můj životní příběh, odkazuji na svůj román Most přes řeku zapomnění s doslovem spisovatele a někdejšího disidenta Milana Uhdeho, nebo na svůj téměř šestihodinový rozhovor na stránkách Paměti národa. Ten je sice dostupný jen přihlášeným uživatelům, ale volně jsou tam k dispozici signifikantní úryvky v podobě tří cca dvouminutových videozáznamů i jejich textového přepisu.

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz