Nechcete Babiše?

6. 04. 2018 12:39:35
Pod tímto názvem mi přišla výzva k podepsání petice a k účasti na demonstraci, svolávané na 9. 4. Podepsaná je Mikulášem Minářem, studentem FF UK a iniciátorem akce. Ale já nic nepodepsal a nikam nepůjdu. A chci vysvětlit proč.

Před několika dny jsem tu psal o tom, proč tolik voličů volilo Babišovo hnutí ANO v parlamentních volbách a Miloše Zemana v těch prezidentských. V článku nazvaném "Natřít to elitám" jsem se také pokusil vysvětlit, jak chápu Babišovy politické snahy a co si od něho slibuji jako od premiéra. Nemohu samozřejmě vyloučit, že mě zklame (jako už tolik jeho předchůdců), ale prozatím nevidím důvod se k tomu vracet. Ostatně, po krachu dosavadních jednání mezi ANO a ČSSD o vytvoření společné vlády se zdá, že předčasné volby jsou na spadnutí, takže co...

Jenže filozofické "mimino" Mikuláš Minář a další studentští aktivisté jsou jiného názoru a vypadá to, že se řídí heslem "Čím hůř, tím líp!" Čím větší společenský neklid a politický chaos, tím větší šance Babiše porazit. Uváděné důvody této snahy jsou pořád stejné: trestní stíhání premiéra v demisi v kauze Čapí hnízdo a jeho údajné působení coby agenta StB. Zdá se mi, že ti, kteří je neustále opakují jako svou mantru, se řídí goebbelsovskou zásadou, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Tou lží je tvrzení, že v politice presumpce neviny neplatí. Protože ona platí. A navíc možné porušení velmi komplikovaných a nepřehledných pravidel pro získávání evropských dotací v případě Čapího hnízda by se dalo přirovnat k porušení pravidel silničního provozu nedovoleným předjížděním přes plnou čáru. Je to na pokutu, nejspíš mastnou, možná i na odebrání řidičského průkazu, ale ne na zákaz výkonu funkce starosty obce, v jejímž katastru k přestupku došlo. A stejné je to s jeho údajnou spoluprací s StB. To, že skuteční estébáci (které po roce 1989 nikdo nijak nediskriminoval, naopak, dostalo se jim nových míst v rezortu ministerstva vnitra, ev. nijak nekrácených výsluhových penzí) někoho donutili k podpisu závazku ke spolupráci, ještě neznamená, že skutečně spolupracoval. Po pravdě řečeno, v zemi Josefa Švejka by mě dost překvapilo, kdyby to většina těch nešťastníků neošvejkovala. A ti agenti, kteří spolupracovali dobrovolně a rádi, měli být dávno postaveni před soud. Důkazů proti nim by se ve zpřístupněných svazcích StB našlo jistě dost. A poškozených svědků taky.

Ale pojďme dále! O dnešních seniorech se tvrdí, že vinou své nízké mediální a počítačové gramotnosti jsou snáze zranitelní nejrůznějšími dezinformacemi. O tom, že junioři jsou vinou své časté závislosti na facebooku, twiteru a jiných sociálních sítích jsou zrovna tak snadno manipulovatelní, se pro jistotu nemluví. Ale ono tomu tak je. A když si uvědomíme, že senioři v historii nikdy nesehrávali roli kanonefutru, tedy potravy pro děla (ev. šavle, pušky a samopaly), je to o to nebezpečnější. Zato mladí lidé padali jako mouchy nejen na válečných frontách, ale i na barikádách pařížské Komuny, na pražských ulicích či na Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Tam padali dokonce pod pásy tanků.

Jenže mladí lidé (vzhledem ke svým minimálním zkušenostem snadno zmanipulovatelní) nebývají jenom obětí. Často se stávají i smrtícím nástrojem obratných manipulátorů. Bylo tomu tak při antisemitských pogromech Röhmových esamanů v nacistickém Německu, během hrůzných masakrů Pol Potových Rudých Khmerů v Kambodži i při tyranizování čínských intelektuálů a jiných odpůrců "kulturní revoluce" Mao Ce tungovými Rudými gardisty.

Ne, já nevěřím ve svatý prodemokratický zápal Mikuláše Mináře a jeho aktvistů. Já věřím jenom tomu, co vidím a co neodporuje logice věcí.

V České republice svádí tvrdý boj o moc několik kapitálových skupin a jejich politických souputníků. Andrej Babiš jako jediný z nich vystoupil ze stínu zákulisí a osobně vstoupil na politickou scénu, zatím co jeho hlavní rival Zdeněk Bakala se opatrně vytratil (stejně tak jako další český miliardář Radovan Vítek) do Švýcarska. A za něj tu teď kopou lidé, jejichž respekt je umělý, politický rozhled nevelký, nezištnost pochybná a krása povadlá.

Je to vlastně jen taková malá "Ba-Ba válka", na kterou zase doplatí především mladí lidé. Ale je mi jasné, že nemá velký smysl jim to vykládat. Já také 21. srpna 1968 nevěřil svému otci, který flegmaticky seděl v křesle, už podruhé v životě poslouchal z Českého rozhlasu jen tóny Smetanovy Vltavy a radil mi, ať se na to vykašlu a zůstanu doma. Neposlechl jsem ho a pak jsem musel v Korunovační ulici v Praze na Letné poslouchat jak vedle mne na dláždění cvakají kulky ze samopalu sovětského vojáka jak zuby Smrtky. Kulky, které mě minuly o pouhý metr, a to jen díky tomu, že další ruský voják, sedící vedle střelce, mu rukou srazil hlaveň k zemi.

Dnes tedy budu flegmaticky sedět v křesle já. S nadějí, že nikdo nevypne vysílání rozhlasu a televize, ani nebude rozhánět demonstranty násilím, protože žijeme v demokraci, tedy v systému, ve kterém rozhodují voliči. Alespoň v to stále ještě doufám!

A moje rada? Choďte raději k volbám naž na demonstrace! I když chápu, že demonstrace jsou větší zábava.

Autor: Jaroslav Čejka | pátek 6.4.2018 12:39 | karma článku: 39.99 | přečteno: 1384x

Další články blogera

Jaroslav Čejka

Chraň nás, Pane, před malými škůdci!

Zaujal mě ironický článek J. Dvořáka "Proč premiér podá demisi až po neděli", a to natolik, že nedokážu odolat a pokusím se o vlastní pohled na "chvilkové milionáře", přestože jsem si takové věci už před nějakou dobou zakázal.

22.6.2019 v 11:44 | Karma článku: 35.56 | Přečteno: 964 |

Jaroslav Čejka

Volby a milion chvilek

Volby do Evropského parlamentu jsou na spadnutí. Jejich výsledek hodně napoví i o osudu demomstrací na náměstí českých měst. Prognózy se ovšem různí. Bude-li hezky, mladí voličí prý vyrazí do přírody a k volbám půjdou jen starší.

23.5.2019 v 18:16 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 1055 |

Jaroslav Čejka

Předvolební ironie do partají ráda ryje

Třetí dávka satirického očkování proti levému, pravému i středovému politickému fanatismu, které na rozdíl od očkování proti obrně a některým jiným nakažlivým chorobám není povinné, takže když se na něj vykašlete, nic vám nehrozí.

18.5.2019 v 8:59 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 207 |

Jaroslav Čejka

Druhá dávka ironie, která krve neupije

Po včerejší první dávce mi zavolal jeden můj stálý čtenář, aby mi sdělil, že jsem ho vyprovokoval k četbě všech čtyřiceti volebních listků. A zaměřil se na hledání jmen stávajících poslanců, kteří se pokoušejí obhájit svůj mandát.

17.5.2019 v 9:56 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 492 |

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Barcelonská radnice začala krást byty

V Berlíně se o tom zatím jen mluví, ale Barcelona se do toho rovnou pustila. Vyvlastnila první byt, který prohlásila za dva roky nepoužívaný. Takže se vydala na cestu ke komunismu.

16.7.2019 v 17:50 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 460 | Diskuse

Jan Ziegler

To koukáte bolševici, kdo vám chodí po Měsíci

Tento velký boj nakonec vyhrály USA nad tehdejším Sovětským svazem. Dnes je to padesát let, kdy Američané jako první lidé na světě stanuli na povrchu Měsíce. Češi tenkrát slavili a bavili se na úkor Rusů.

16.7.2019 v 17:27 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 547 | Diskuse

Dana Emingerová

Pevnosti v duších

Skoro každý Čech má mezi svými předky někoho, kdo bojoval na italské frontě. Válka osudy lidí ovlivňovala dlouho po svém skončení...

16.7.2019 v 14:31 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 305 | Diskuse

Přemysl Čech

Nové "služby" České pošty

Vždycky jsem si, asi bláhově, myslel, že pokud není uvedeno jinak, tedy pokud nedáte někomu ověřenou plnou moc, je výplata důchodu určena do vlastních rukou adresáta. A nebo. A nebo?

16.7.2019 v 14:10 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 923 | Diskuse

Vladimír Zeman

Ještě jeden nejen o Gottovi.

Nemyslel jsem, že na téma Gottovy narozeniny něco napíšu. Ale protože se přitom rozebírají i jeho postoje za totality, tak si myslím, že je k tomuto období třeba ještě něco dodat.

16.7.2019 v 11:12 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 1245 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 23.43 Průměrná čtenost 1400

Loni na podzim mi bylo 75 let a při té příležitosti mi vyšla už čtyřicátá knížka - "puzzle story" Magická setkání, která zahrnuje i povídky, resp. epizody publikované před časem na zdejším blogu. Diskuse ke svým příspěvkům však neotvírám, což mi mají někteří čtenáři za zlé. Já ale považuji za zlo právě diskuse, které se až příliš často zvrhávají v agresivní, lživé a sprosté útoky, na které reagovat je ztráta času. Čtenáře, které zajímá můj životní příběh, odkazuji na svůj román Most přes řeku zapomnění s doslovem spisovatele a někdejšího disidenta Milana Uhdeho, nebo na svůj téměř šestihodinový rozhovor na stránkách Paměti národa. Ten je sice dostupný jen přihlášeným uživatelům, ale volně jsou tam k dispozici signifikantní úryvky v podobě tří cca dvouminutových videozáznamů i jejich textového přepisu.

 

 

 

 

 

Najdete na iDNES.cz